اوضاع سال جاری اقتصاد ترکیه چطور خواهد بود؟

به گزارش دیسک وب، نظرسنجی رویترز نشان می دهد ترکیه سال سختی را پیش رو دارد.

اوضاع سال جاری اقتصاد ترکیه چطور خواهد بود؟

به گزارش دیسک وب، نتایج نظرسنجی اجرا شده توسط رویترز از 42 اقتصاددان ترک نشان می دهد که اقتصاد این کشور مانند بسیاری از کشورهای دیگر در دنیا، امسال کوچک خواهد شد و سال آینده به مدار رشد مثبت باز خواهد گشت. به طور متوسط، اقتصاددانان شرکت نماینده در این نظرسنجی، رشد مالی امسال ترکیه را منفی 4.3 درصد پیش بینی نموده اند که بر مبنای فصلی، رشد سه ماهه سوم سال منفی 12.2 درصد و در سه ماهه چهارم منفی 3.1 درصد خواهد بود. سال آینده و با بازگشت تدریجی سطوح فعالیت های مالی به میزان قبل از شیوع کرونا، اقتصاد ترکیه 4.5 درصد رشد خواهد نمود.

انور ارکان- کارشناس مسایل مالی در موسسه ترا یاتریم گفت: در حال حاضر اقتصاد ترکیه به تدریج در حال بازیابی خود است اما نااطمینانی از شروع موج دوم همه گیری باعث شده است تا فعالین مالی با احتیاط بیشتری رفتار نمایند. سال آینده شرایط بهتر خواهد بود اما این بدان معنا نیست که همه چیز درست گردد.

پیش از شیوع کرونا، دولت ترکیه دستیابی به رشد پنج درصدی را تا انتها امسال پیش بینی نموده بود. آخرین بار در سال 2009 اقتصاد ترکیه بر مبنای سالانه رشد منفی را تجربه نموده و به میزان 4.7 درصد کوچک شده بود. بین سال های 2010 تا 2018 ترکیه پیروز شده بود با دستیابی به رشد متوسط سالانه بالای پنج درصدی به یکی از سریع ترین اقتصادهای دنیای تبدیل گردد. با این حال در سال 2018 بحران ارزی ترکیه جهت این رشد را متوقف کرد و شیوع کرونا نیز بر مسائل مالی اضافه نمود.

در طول ماه های اخیر نرخ تورم در محدوده 12 درصدی در حال نوسان بوده اما پیش بینی شده است این نرخ تا انتها سال به 10.2 درصد و تا انتها سال آینده به 9.9 درصد کاهش یابد. هم چنین نسبت کسری بودجه به فراوری ناخالص داخلی نیز از احتمالا از سه درصد خواهد گذشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اوضاع سال جاری اقتصاد ترکیه چطور خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوضاع سال جاری اقتصاد ترکیه چطور خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید